macms

 

Drage prijateljice, dragi prijatelji,

Fondacija mirovna akademija i Centar za mirovne studije

otvaraju poziv za apliciranje na


6. Postjugoslavensku mirovnu akademiju
Sarajevo, 19. – 26.07.2015. godine

Sa zadovoljstvom vas obavještavamo da ove godine organiziramo šestu po redu Postjugoslavensku mirovnu akademiju (PJMA) u saradnji s našim kolegama i prijateljima iz zagrebačkog Centra za mirovne studije. Ovogodišnja ljetna akademija održat će se u nešto izmjenjenom formatu, s jednim kursom i mogućnošću učešća za osobe sa prostora Bosne i Hercegovine.

Mirovna akademija želi uključiti aktiviste/ice, studente/kinje, istraživače/ice, teoretičare/ke, novinare/ke, državne službenike/ce, političare/ke i sve ostale kojima je društvena promjena u fokusu življenja i djelovanja.

Šesta PJMA se organizira u Sarajevu od 19. – 26.07.2015. godine. Ako ste aktivni na polju društvene promjene, zanima vas poticanje solidarnosti i suradnje na polju socijalne pravde, izgradnje mira, suočavanja sa prošlošću i zaštite ljudskih prava, prijavite se do 26.06.2015 do 17:00.

Osnovna nam namjera ostaje ista: doprinijeti unapređenju praksi i teorija izgradnje mira u Bosni i Hercegovini i regionu bivše Jugoslavije te ponuditi ljudima koji se bave izgradnjom mira priliku za:

- kritičko sagledavanje i refleksiju dosadašnjih praksi i modela primjenjivanih na polju izgradnje mira u regionu bivše Jugoslavije, ali i svijeta;

- upoznavanjem sa novim teorijama i praksama izgradnje mira, aktuelnim u različitim dijelovima svijeta.

Nakon petogodišnjeg iskustva i 15 realiziranih kurseva, Postjugoslavenska mirovna akademija će ove godine, zainteresiranim aktivistima/cama i istraživačima/cama ponuditi kurs Aktivističke prakse i novi društveni pokreti za socijalnu pravdu

Raznorodne prakse rada na društvenoj promjeni potrebno je kritički promišljati kako bi otvorili prostor za poticanje solidarnosti i suradnje - izgradnje mira u širem smislu, shvaćenog kao stvaranje vertikalnih i horizontalnih veza među akterima, u društvu koje se može oduprijeti društvenoj nepravdi i uspostavljati djelotvorne mehanizme i prakse socijalne pravednosti.

Ove godine predlažemo program kolažnog tipa gdje ćemo s većim brojem voditelja teorijski pokriti i otvoriti prostor za diskusiju o raznolikim praksama: kontinuitetima i diskontinuitetma aktivističkog rada. Poslužiti ćemo se starijim i novijim, daljim i bližim iskustvima iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine.

 

 

 

 

Kurs će započeti Dr.sc. Benjamin Perasović, profesor sociologije iz Zagreba, s teorijskim uvodom u društvene pokrete, dok će Vesna Janković, sociologinja i mirovna aktivistica dati teorijski uvod i otvoriti diskusiju o aktivističkim praksama i društvenim pokretima kroz primjere anti-ratne kampanje i mirovnih pokreta 90-tih.

U novi val aktivizma, pokrenut kroz studentske blokade i plenume koje otvaraju rad na ekonomskoj demokracijii, socijalnoj pravdi, zaustavljanju privatizacije javnih dobara kroz platformu šire društvene solidarnosti uvest će nas Jelena Miloš (Baza za radničku inicijativu i demokraciju) i Iva Marčetić (Pravo na grad), Zagreb.

Pored toga ćemo analizirati nove oblike saradnje i potrebe za solidarnim djelovanjem što nas vodi u širu priču o borbi za socijalnu i ekonomsku jednakost i razgovor s Katom Krzelj koja će nam govoriti o sindikalnom organizovanju. Sa Jasminom Husanović profesoricom u oblasti kulturalnih studija u Tuzli, diskutirat ćemo o prethodnim protestima i plenumima u BiH, te novim metodama i taktikama organizovanja i djelovanja.

Preduvjeti za učešće:

- Učesnici/e trebaju u trenutku apliciranja na kurs imati prebivalište na teritoriji Bosne i Hercegovine.

- Učesnici/e trebaju imati minimalno tri godine iskustva u rada na polju društvene promjene, izgradnje mira ili srodnim poljima kao što je novinarstvo i mediji, formalno obrazovanje (studenti/ce i predavači/ce), umjetnost, državne institucije ili drugo.

- Učesnici/e trebaju biti spremni posvetiti se kursu tokom svih sedam dana trajanja (kasniji dolasci i raniji odlasci neće biti tolerirani).

- Od učesnika/ca se očekuje spremnost da izvrše sve obaveze u vezi sa kursom (čitanje preporučene literature prije dolaska na PJMA, pisanje završnog eseja, aktivno učešće na kursu, te spremnost na slušanje i dijalog).

- Minimalna dob za učešće na kursu je 21 godina.

Osobe koje nisu učestvovale na jednoj od prethodnih Postjugoslavenskih mirovnih akademija će imati prednost.

Metodologija i način rada:

Kursevi će kombinirati predavanja (u manjoj mjeri) i interaktivan način rada (većim dijelom kursa) kroz grupne diskusije, rad u malim grupama, analizu video i pisanog materijala. Ovakva metodologija pretpostavlja aktivno učešće i doprinos učesnika/ca u kreiranju kvalitetne dinamike rada.

Svi odabrani učesnici/e će nekoliko sedmica prije početka kursa dobiti pisani materijal neophodan za praćenje kursa koji su obavezni pročitati prije dolaska na PJMA.

Troškovi učešća:

Učešće na kursu Postjugoslavenske mirovne akademije iznosi 700,00 eura po učesniku/ci koje u potpunosti pokriva Centar za mirovne studije uz podršku Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva iz Zagreba. Ovi troškovi se odnose na troškove puta, smještaja, ručka, iznajmljivanja radnih sala, i honorara voditelja/ica.

Participacije:

Učesnici/e trebaju platiti participaciju za učešće na kursu, a koja će biti usmjerena na potrebe kursa kao što su dodatni radni materijali i sl. Iznos participacije se kreće od 40 do 60 € u zavisnosti od mogućnosti učesnika/ca. Participacija se plaća prilikom dolaska na ljetnu školu.

Princip prijavljivanja:

Ukoliko ste zainteresirani za učešće na kursu, prijavite se tako što ćete popuniti aplikaciju i poslati je na Ova e-maila adresa je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je vidjeli.

Poziv za aplikacije otvoren je do 26.06.2015. godine do 17:00. Aplikacioni formular možete preuzeti ovdje.

Za sve dodatne informacije ili pitanja kontaktirajte nas na:

E-mail:
Ova e-maila adresa je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je vidjeli.
Telefon/fax: +387.33.227.211 ili +387.62.609.987

Kontakt osoba: Emina Trumić, uredska koordinatorica


Eseji

Videozapisi

Ubleha za idiote

  • Aplikacija

    Aplikacija: Na uljudan, lijep i nadasve logičan način napisana umolba da se (uglavnom) financijski podrži specifična Ubleha. Zbirka svih u ovom vodiču raspoloživih termina sastavljena je tako da što je moguće više specificira najopćenitiju ublehu a poradi uvlačenja financijerima (v.). Ubleha prosuta na papir. Moguće da bude naplaćena (v. pušenje 2), ako poštuje sve ovdje nabrojane elemente ali tako da izgleda kao da je riječ o nečemu konkretnom, pa još k tome i ostvarivome.  Korišten sa odobrenjem iz Ubleha za idiote od Nebojše Šavija-Valha i Ranka Milanović-Blank, ALBUM br. 20, 2004, Sarajevo.